رفع مشکل تغییر میزان حافظه رم مجازی در ویندوز موبایل

آموزش های ویندوز موبایل

در گذشته آموزش‌های بسیار زیادی از طرف تیم آموزشی آکادمی وینفون در مورد تغییرات ریجستری دستگاه‌های ویندوزی به شما عزیزان معرفی شده است. آموزش‌هایی که هر چند ریسک بسیار کوچکی دارند اما بسیار کاربردی هستند، آموزش‌هایی مانند تغییر فونت و آیکون یا اضافه کردن رنگ جدید که همه به زیباتر شدن گوشی موبایل شما کمک می‌کنند.
اما یکی از این آموزش‌ها، کاربردی‌تر از بقیه بوده است و برای افزایش میزان حافظه رم مجازی دستگاه ویندوزی شما به کار می‌رود. رم مجازی در واقع یک فایل به نام pagefile.sys است که به صورت پیش فرش در ریشه درایور ویندوز شما قرار گرفته و مانند یک رم فیزیکی عمل می‌کند.
هرچند در گذشته به دلیل سرعت پایین هارد درایوهای دیسکی استفاده از رم مجازی زیاد در سرعت سیستم تاثیرگذار نبود، اما با ورود حافظه های سریع SSD و NAND به بازار رایانه‌ها و دستگاه‌های قابل حمل، این تاثیرگذاری به درجه مطلوبی رسیده است.
متاسفانه در ویندوز موبایل این حافظه به صورت پیش فرض روی ۲۵۶ مگابایت قرار گرفته و قابل تغییر نیست. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به این آموزش، این مقدار را تغییر دهید.

قبل از تغییر میزان رم مجازی دستگاه خود، به این نکات توجه داشته باشید!

۱- در هنگام آنلاک کردن دستگاه خود با برنامه Interop Tools، دو گزینه اول یعنی “Interop/Cap Unlock”، “New Capability Engine Unlcok” را روشن نکنید! روشن کردن گزینه چهارم “Restore NDTKSvc” برای تغییر در رجیستری کافیست! و فعال کردن گزینه “Full Filesystem Access” تنها برای اعمالی مانند تغییر فونت و آیکون‌ها که نیازمند جایگزین کردن فایل‌های زیر سیستمی ویندوز است پیشنهاد می‌شود.

۲- هر دستگاهی با میزان خاصی از رم مجازی بهترین کارایی را خواهد داشت؛ بنابراین اگر مثلا با تغییر میزان پیش فرض ۲۵۶ مگابایت به ۱۰۲۴ مگابایت، در قسمت Settings>Storage>This Device>System and Reserved، میزان حافظه رم مجازی شما عددی دیگر (به عنوان مثال ۶۴۰ مگابایت) درج شده بود نگران نشوید.

۳- بهتر است برای همه دستگاه‌ها این مقدار را روی ۱۰۲۴ قرار دهید.

۴- به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی سایر مقادیر موجود در کلید رجیستری Memory Management را تغییر ندهید!

۵- به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی آدرس و نام پیش فرض فایل رم مجازی (به طور معمول u:pagefile.sys) را تغییر ندهید.

۶- قبل از تغییر مطمئن شوید حداقل ۵۰۰ مگابایت بیشتر از فضایی که در نظر دارید به رم مجازی اختصاص دهید روی حافظه داخلی دستگاه خالی باشد.

۷- توجه داشته باشید که با افزایش رم مجازی، به هیچ وجه قادر به دریافت به‌روزرسانی‌های ویندوز نخواهید بود و برای دریافت آنها باید میزان رم را به ۲۵۶ مگابایت بازگردانید.

۸- پاک کردن اعداد مشخص کننده میزان رم، وارد کردن اعداد متفاوت و تغییر در آدرس pagefile.sys مساوی با هاردریست برای بازگردانی به حالت اصلی است!

۹- پس از تغییر اعداد میزان رم و ذخیره آنها، چند ثانیه دست از کار با دستگاه خود بکشید، از Interop Tools خارج شوید و بعد از چند دقیقه دستگاه خود را راه‌اندازی مجدد کنید.

توجه داشته باشید که تیم وینفون این مراحل را روی دستگاه های لومیا ۸۳۰، لومیا ۶۴۰ اکس ال ۴جی و لومیا ۵۳۵ (نسخه دو سیمکارت) انجام داده (تغییر از ۲۵۶ به ۱۰۲۴، سپس تغییر از ۱۰۲۴ به ۶۴۰ و در انتها بازگشت به ۲۵۶ مگابایت) و هیچ مشکلی نیز پیش نیامده است.
طبق آزمایش‌های انجام شده از طرف تیم وینفون در بیلد ۱۰.۰.۱۵۰۶۳.۴۱۴ و نسخه های بالاتر ویندوز موبایل مشکل تغییر این قسمت از رجیستری حل شده و با هربار تغییر اصولی این اعداد طبق نکات بالا، میزان رم تغییر خواهد کرد و عزیزان برای دریافت آپدیت ها دیگر احتیاجی به هاردریست دستگاه خود ندارند. لیکن کماکان این تغییر به کاربران عادی توصیه نمی‌شود و مسئولیت هرگونه مشکل پس از انجام این تغییرات به عهده کاربران است.

با تشکر از شما عزیزان، تیم وینفون خواهشمند است در صورتی که در تجربه تغییر میزان رم مجازی را دارید یا در بیلد جدید اینکار را انجام داده اید، نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

در وینفون بخوانید

شما ممکن است این را هم بپسندید

از "وینفون" بیشتر بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *