گارتنر: کاهش عرضه رایانه‌‏های شخصی در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۷

لپ تاپ

بر اساس گزارش جدید مؤسسه‌های گارتنر و IDC، روند کاهش عرضه رایانه‎های شخصی در سه‌ماهه‌ دوم سال ۲۰۱۷ ادامه یافته است.

روند فروش رایانه‏‌های شخصی، مدتی است که سیر نزولی به خود گرفته و مؤسسه‌های  گارتنر و IDC  ادعا می‎کنند که برای سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی، وضعیت فروش رایانه‎های شخصی چندان بهبود نیافته است. گارتنر، تخمین می‎زند که عرضه جهانی رایانه‏‌های شخصی با ۴.۳ درصد کاهش، به ۶۱.۱ میلیون واحد رسیده است.

 در سه‌ماهه سوم، بیشترین فروش رایانه‌‏های شخصی مربوط به محصولات شرکت اچ‌پی بوده است و به دنبال آن، شرکت‌‏های لنوو ، دل ، اپل ، ایسوس و ایسر در رتبه‎های بعدی قرار دارند. شرکت دل و اچ‎پی، تنها سازندگانی هستند که فروش محصولات آن‎ها در دومین فصل از سال ۲۰۱۷ در مقایسه با بازه‌‌ی زمانی مشابه در سال ۲۰۱۶، روند افزایشی به خود گرفته است و سایر سازندگان، سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی را با کاهش فروش به پایان رسانده‎‌اند. بااین‌حال، نرخ کاهش عرضه رایانه‌‏های شخصی شرکت ایسوس و ایسر، دورقمی شده است و از کاهش چشمگیر فروش محصولات این دو سازنده حکایت دارد.

فروش رایانه های شخصی در سه ماهه دوم 2017

آمار فروش PC در سه‌ماهه‌ دوم ۲۰۱۷ – گارتنر

با وجود کاهش فروش رایانه‎های شخصی، گارتنر ادعا می‌کند که وضعیت فروش کروم‌بوک‎، بهتر از رایانه‎ی شخصی است. البته آمار فروش این محصولات در گزارش جدید گارتنر لحاظ نشده؛ زیرا ادعا می‌شود که سیستم‎عامل کروم به اتصال به اینترنت وابسته است. به همین جهت، سیستم‎عامل کروم برای استفاده به‌صورت آفلاین، انتخاب چندان مناسبی نیست.

IDC نیز با کاهش فروش رایانه‎های شخصی در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۷ موافق است و ادعا می‌کند که فروش رایانه‌های شخصی با ۳.۳ درصد کاهش به ۶۰.۵ میلیون واحد رسیده است. در میان پنج سازنده پرفروش این بازار، به ترتیب نام شرکت اچ‎پی، لنوو، دل، اپل و ایسوس جلب‌ توجه می‎کند.

فروش رایانه های شخصی در سه ماهه دوم 2017

آمار فروش PC در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۷ – IDC

با اینکه گارتنر پیش‌بینی کرده است فروش رایانه‎های شخصی اپل با کاهش ۰.۴ درصدی همراه بوده، IDC ادعا می‎کند که برخلاف پیش‌بینی صورت گرفته، کوپرتینویی‎ها توانستند در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۷، ۱.۷ درصد فروش رایانه‎های شخصی خود را نسبت به سال گذشته افزایش دهند. IDC هم‏چنین مدعی شده مجموع فروش رایانه‎های شخصی سازندگان کوچک‎تر از جمله ایسر، در کل کاهش یافته و نرخ کاهش فروش محصولات آن‎ها، به ۱۲.۲ درصد رسیده است.

یکی از مواردی که در طی چند ماه گذشته، فروش رایانه‎های شخصی را تحت تأثیر خود قرار داده، کمبود برخی از قطعات سخت‎افزاری مانند حافظه‌‏های SSD، DRAM و پنل‎های LCD است. همین موضوع باعث شده قیمت این قطعات افزایش پیدا کند و در نتیجه، رایانه‎های شخصی با قیمت بیشتری به دست مصرف‌کنندگان می‏‌رسد. به همین جهت، برخی از خریداران منتظر رفع مشکل کمبود قطعات سخت‎افزاری هستند تا با کاهش قیمت این قطعات، قیمت نهایی رایانه‎های شخصی به حد ایده‌آل نزدیک‌تر شود. 

در زومیت بخوانید

شما ممکن است این را هم بپسندید

از "زومیت" بیشتر بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *