آموزش عکاسی: تکنیک محو کردن پس زمینه با فلش

آموزش عکاسی

سلام خدمت مخاطبان همیشگی وینفون. تا کنون شده بخواهید عکسی بگیرید که پس زمینه آن به خوبی سیاه شده باشد و مشخص نباشد؟ حتما بسیاری از شما با روش های مختلف این کار را تجربه کرده اید و یا با فلش به خوبی پس زمینه را محو کرده اید. اما بیایید دوباره و از اول به طور کامل نگاهی به فرایند این کار داشته باشیم.

توضیح ایزو

ایزو میزان حساسیت سنسور دوربین به نور را نشان می دهد. هرچه ایزو بیشتر باشد، تصاویر روشن تر هستند. اما به خاطر داشته باشید که این روشن بودن عواقبی مانند نویز زیاد در عکس را به همراه دارد.  برای همین کمی باید در انتخاب ایزوی عکس خسیس باشیم تا نتیجه بهتری دریافت کنیم.

توضیح شاتر

سرعت شاتر، در اصل سرعت کنار رفتن و برگشتن پرده روی سنسور به جای اولیه خودش است. هرچه سرعت شاتر سریع تر باشد، پرده روی سنسور دوربین سریع تر کنار رفته و به جای اولیه باز می گردد و نور کمتری را دریافت می کند. اما اگر سرعت شاتر آهسته باشد این پرده مدت زمان بیشتری باز است و نور بیشتری دریافت می شود. نتیجه کلی آن را می توان در تصاویر لانگر شاتر مشاهده کرد.

تلفیق ایزو و شاتر با فلش

خیلی خب. خلاصه مطالب بالا به این گونه شد که مقدار ایزو نسبت مستقیمی با روشنایی عکس دارد و سرعت شاتر نیز بر روی روشنایی تأثیر دارد.

اکنون، نوبت به آموزش رسیده است. ابتدا سوژه خود را مشخص کنید. سعی کنید سوژه را به نحوی قرار دهید که چند سانتیمتری را با پس زمینه خود فاصله داشته باشد. سوژه روی زمین و یا چسبیده به دیوار هیچ گاه نمی تواند نتیجه خوبی را به شما دهد. سپس، نوبت به تنظیم دوربین می رسد. ابتدا وارد حالت حرفه ای دوربین شوید. ایزوی خود را بر روی حد اقل قرار دهید تا تصاویر با نویز کم و نوردهی کمتر داشته باشیم. فلش خود را روشن کنید و کار را شروع کنید.

ابتدا سرعت شاتر خود را بر روی سریع ترین حالت خود قرار دهید و بر روی سوژه فوکوس کنید و شروع به عکاسی کنید. سپس کم کم سرعت شاتر را آهسته تر کنید تا به نتیجه مطلوب دست یابید.

به عکس زیر دقت کنید. من این عکس را با لومیا ۹۲۵ گرفته ام.

من برای ثبت این عکس، از ایزوی ۱۰۰ و سرعت شاتر ۱/۵۰۰۰ استفاده کردم. این عکس در طول روز گرفته شده و نر اتاق به میزان زیادی بود و تنها به کمک تکنیک بالا، توانستم به چنین نتیجه ای دست یابم. همچنین، برای آن که چوب کبریت به خوبی از پس زمینه خود جدا شود، آن را با دست خود نگه داشته بودم.

فلش در عکاسی در شب

از دیگر مزایای استفاده از فلش نیز، می توان به استفاده از آن در عکاسی کلوز آپ (عکاسی از فاصله نزدیک به سوژه) اشاره کرد. به عکس کاور مطلب دقت کنید. این عکس در شب گرفته شده است. بنده برای ثبت آن عکس فوکوس را بر روی حالت خودکار قرار دادم. سپس با زدن بر روی پروانه دوربین به کمک فلش بر روی پروانه فوکوس کرد و سپس عکس را ثبت کردم. به کمک چنین کاری، شما می توانید جزییات زیادی از سوژه خود را مشاهده کنید.

شما هم می توانید با چنین تکنیک هایی، در روز عکس های زیبایی را از اجسام اطراف خود بگیرید و یا در شب های تاریک نیز، به خوبی عکس زیبایی از سوژه خود ثبت کنید.

در وینفون بخوانید

شما ممکن است این را هم بپسندید

از "وینفون" بیشتر بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *